Dolar 32,7722
Euro 35,0522
Altın 2.441,52
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 35 °C
Hafif Yağmurlu

FTSO “İngiltere, Türkiye’yi Kırmızı Listeden Çıkarsın”

20.08.2021
160
A+
A-
FTSO “İngiltere, Türkiye’yi Kırmızı Listeden Çıkarsın”
REKLAM ALANI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarması için Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak destek istedi. Turizm sektörünün önce Thomas Cook’un batışı, daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ve orman yangınları nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Her yıl 1,5-2 milyon civarında turist ağırlayan Fethiyemizde, turizm sektöründe faaliyet gösteren ve sezonluk çalışan işletmelerimizin ve bölgemizin ayakta kalabilmesi, Eylül, Ekim, Kasım aylarında canlanacak İngiliz pazarı ile mümkün olabilecek. Bu noktada Kültür ve Turizm Bakanlığımıza yazdığımız yazı ile ülkemizin, İngiliz hükümetinin kırmızı listesinden çıkarılması hususunda desteklerini talep ettik.” dedi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilen yazıda Fethiye’nin, dünya çapında tanınan ve eşsiz doğal güzellikleriyle destinasyonlara sahip bir bölge olduğu ve halkın geçimini ağırlıklı turizm sektörü üzerinden sağladığı vurgulanarak,  Dalaman Havalimanı’na bağlı destinasyonlarda turizm pazarının ciddi payını İngiliz pazarı oluşturduğuna dikkat çekildi. İngiliz pazarının, bölge turizminin gidişatına yön verdiği kaydedilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

Bölge ekonomisi durma noktasına geldi

“Ülkemizin önemli turizm destinasyonlarından biri olarak her yıl 1,5-2 milyon civarında turist ağırlayan Fethiyemizde, son zamanlarda yaşanan tüm talihsiz ve olumsuz olaylar nedeniyle ekonomi durma noktasına gelmiştir. Bölgemiz ve ilçemiz, ilk başta Thomas Cook’un batışı, daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ve maalesef bölgemizdeki yangınlar ile hali hazırda baş edemeyeceği ölçüde zor durumlara göğüs germeye çalışmaktadır. Bu süreçler turizm sektörünü derinden yaralamış; işletmeler, maddi ve manevi açıdan bu süreçlerde epey yıpranmıştır.

Ticaret yapamadıkları için sadece turizm sektöründe faaliyet gösterenler değil; turizm sektörü ile değer zinciri içerisinde yer alan diğer faaliyet kollarındaki işletmeler de hali hazırdaki borçlarını ödeyememekte, istihdam sağlamak şurada kalsın küçülmeye gitmekte, birçoğu zaten faaliyetlerine son verip, birçoğu da bu sezon sonunda kapanma evresine girdiğini bildirmektedir.

Tüm bu olumsuzluklar yaşanırken, bilindiği üzere İngiliz Hükümeti’nin yapmış olduğu son açıklamada ise Türkiye hala kırmızı listede yer almaktadır. Bu durumun nedeni olarak da Türkiye’nin Covid-19 vakalarına dair verileri GISAID sistemine uygun olarak yüklememesi gösterilmektedir. Aşı çalışmalarının ülkemize kıyasla daha yavaş gitmesine ve delta varyantının çıkış noktası olmasına rağmen Hindistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler dahi kırmızı listeden çıkarılmıştır. Bu konu kamuoyunda büyük tepkilere sebep olmakla birlikte; söz konusu durum ile ilgili de bilgi kirliliği yaşanmakta olduğu da değerlendirilmektedir.  Birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde tüm ülkelere rol model olabilecek ülkemizde turizm sektörünün desteğe ve bir an önce ayağa kaldırılmaya ihtiyacı büyüktür. Bu kapsamda tek geçim kaynağı turizm olan, sezonluk kazandığı ile bütün bir yıl geçinmeye çalışan güney sahillerimizin İngiliz pazarının hakim olduğu en azından Eylül, Ekim, Kasım aylarında İngiliz misafirlere ev sahipliği yapması, bölgemize düşünüldüğünden çok daha büyük bir kan getirecektir. Turizm sektöründe faaliyet gösteren ve sezonluk çalışan işletmelerimizin ve bölgemizin bu talihsiz süreçte ayakta kalabilmesi,  Eylül, Ekim, Kasım aylarında canlanacak İngiliz pazarı ile mümkündür. Bu noktada ülkemizin İngiliz Hükümeti’nin kırmızı listesinden çıkarılması hususunda gereğini ve desteklerinizi arz ederiz.”

Haber Merkezi

REKLAM ALANI
Haberci İki