Dolar 32,8294
Euro 35,7230
Altın 2.536,42
BİST 10.991,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 34 °C
Az Bulutlu

Fethiye’de Elektrik Eylemi

05.02.2022
113
A+
A-
Fethiye’de Elektrik Eylemi
REKLAM ALANI

Fethiye’de Elektrik Eylemi

Fethiye’de vatandaşlar, elektriğe yapılan yüzde 127’ye varan oranlarda yapılan zamların ardından vatandaşlara yüksek miktarlarda fatura gelince sosyal medya üzerinden vatandaşlar elektrik faturalarını paylaşarak şikayet etmeye başladı.Bunun üzerine sosyal medya üzerinden organize olan Fethiye Halkı  Özer Olgun Kültür Merkezi Önü’nde elektrik faturalarını ve gelen zamları protesto etmek amacı ile toplandı.

Yapılan protesto eyleminde Fethiye kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Selda Salkaya basın açıklaması metnini okudu. Yapılan basın açıklamasında Selda Salkaya “Bugün burada toplanmamızın nedeni, hepinizin bildiği gibi, fahiş oranda zamlı gelen elektrik faturalarını boykot ve zamların geri çekilmesini talep etmektedir. Biz yetişkinleri düşünmüyorsanız, çocuklarımızı düşünün. Evlatlarımızın soğuk kış koşullarında, buz gibi sınıflarda eğitim almak zorunda bırakılmasını kabul etmiyoruz. Hastalarımızın, yaşlılarımızın, bebeklerimizin, soğuk evlerde, yorgan altında titrediğini görmek istemiyoruz. Asgari ücretle geçinen bir ailenin, neredeyse maaşının, yarısından fazlasını elektrik faturası olarak Aydem’e vermesini istemiyoruz. Üç kuruş emekli maaşıyla geçinmeye çalışan abilerimizin, ablalarımızın, taşınamaz ağırlıkta ki bu yükü, sırtlanmak zorunda bırakılmasını kabul etmiyoruz. Isınmak, aydınlanmak, yemek pişirmek ve kavurucu sıcakta serinlemek gibi insani ihtiyaçlarımızın, elimizden alınmasını kabul etmiyoruz. Kaçak elektrik kullananların yükünü ve vebalini, dürüst insanlar olarak taşımak istemiyoruz. Faturalarımızda ki astronomik miktarda ki KDV, okuma bedelinin kaldırılmasını ve ivedilikle zamların geri çekilmesini talep ediyoruz. Kademeli elektrik tüketimi saçmalığına bir son verilmesini istiyoruz. Tarafımıza tebliğ edilmeyen borçlara, bilgimiz dışında icra gönderilmesini kabul etmiyoruz. Devletimizin biz Fethiyelilere sunmadığı doğal gaz hizmeti nedeniyle, çoğumuz ısınmada elektrikten istifade ederken, gelen korkunç faturaların stresine katlanmak istemiyoruz. Gittikçe artan zamlar, yüksek konut ve işyeri kiraları ile boğuşurken, elektriğe de yapılan ödememiz mümkün görünmeyen zamları kabul etmiyoruz.

Günden güne zorlaşan hayat şartları yüzünden, ülkede insanca yaşamak, bu kadar zorlaşmışken üstüne tuz biber olan elektrik faturalarıyla savaşmak istemiyoruz. Vatandaş olarak, dayanacak gücümüz kalmamıştır. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışan bizler, bedelimizi büken tüm kötü şartların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Sosyal bir hukuk devletiyken, eşitlikten, adaletten, hak ve hukuktan yoksun politikaları kabul etmiyoruz. İnsanca yaşamak için, insani politikaların bir an evvel hayata geçirilmesini istiyoruz. Ve tekrar üstüne basa basa söylüyoruz ki boyumuzu aşan bu zamların ivedilikle geri çekilmesini talep ediyoruz.

Biz insanız, insana yakışır muameleleri hak ediyoruz. Gösterimiz bitmiştir. Hepinize katılımınız için teşekkürler” dedi.

Yapılan açıklamadan sonra bazı vatandaşlar şikayetlerini dile getirdi. Protesto eylemine katılan Duran Yurteser “Bu faturalar buraya minibüs parasını veremeyen arkadaşlarımızın. İsimleri üzerlerinde mevcut. Bunların bir kısmı eski faturalar. Onlar oldukça düşük. Ama faturalar ise eskilerin 2-3 misli. Bunlar genelde iş yeri sahibi olan arkadaşlarımız. Pek çoğu kapattı. Örneğin Bakkal Ömer, Kayaköy Misafir Evi’nden Filiz Alman, SATEM, Sağlık Makine Sanayi, Demirci Osman. Üzülerek söylüyorum. İnşallah bunlar düzelir. Çok yanlış bir ekonomik politikanın sonucu. Hem biz hem hükümetimiz zor durumda. Bu faturaları yırtarak sizinle birlikte çöpe atıyorum” dedi.

Bir diğer vatandaş Funda Keskinci “ Bu ay hiç evde yoktum İstanbul’daydım. Yarım aylığa 882tl geldi. Emekliyim. Emekli maaşının ne kadar olduğunu biliyorsunuz. Elimde olmayan sebeplerden dolayı taksitlendirme de yapamıyorum. Bir yerlerden borç alıp halletmeye çalışacağım. Normalde 1 ayda gelen fatura ayın 25’inde gelmesi gerekirken 1 hafta geç geldi. Bazen de fatura gelmiyor. Otomatik ödemede olduğu için ne geldiğini anlayamıyoruz” diye konuştu.

Tuzla mahallesinde oturduğunu ifade eden Seyfettin Özalp “Gelen elektrik faturası gerçekten çok yüksek. Aralık’ta 1252 lira fatura gelmişti. Buna normal dedik. Fakat Ocak ayı faturası 3391 lira fatura geldi. Bu kademeli zamların geri çekilmesini istiyoruz’’ dedi.

Elindeki faturayı gösteren Coşkun Ozan,’’ Şu faturanın rakamına bir bakın. En düşük hazırlanıp kamuoyuna sunulan emekli maaşı benim bir aylık elektrik faturam. Bu bir rezillik. Buna hangi güç dayanabilir. Bir insandan olmayan bir şey istenir mi? Bana bu faturayı gönderiyorsan bana da ona göre maaş verilmesi lazım ki bunu protesto etmeyeyim. Bana 15 bin lira maaş verin bu faturayı ödeyeyim. Faturayı ödeyin deniliyor. Ben bunu ne satarak ödeyeceğim? Bu ayıptır” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Haberci İki