ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

Mahalle Arasında Büyük Çaplı Baz İstasyonuna Karşı Çıkıldı

02.11.2020
211
A+
A-

Fethiye’de Tuzla ve Babataşı mahallerinin sınır bölgesine yapılması planlanan büyük çaplı baz istasyonu ile ilgili protesto eylemi gerçekleştirildi. Mahalle sakinlerinin tepki eylemine yoğun katılım oldu.  Baz istasyonunun kurulacağı alanın önünde toplanan Babataşı ve Tuzla mahallesi sakinleri; baz istasyonunun kurulmasına izin veren arsa sahibi ve yetkililere  tepkilerini dile getirerek; baz istasyonunun yerleşim yerlerinden uzağa kurulması gerektiğini ve söz konusu baz istasyonunun kaldırılması için gereken her türlü mücadeleyi vereceklerini, söylediler. Tepki eyleminde Babataşı ve Tuzla mahallesi sakinleri adına Uğurcan Küçükala ile Tuzla mahallesi muhtarı Bekir Çalış ve Babataşı mahallesi muhtarı Emray Yetim açıklamada bulundular.

“BU İSTASYONU YAPTIRMAYACAĞIZ”

Babataşı ve Tuzla mahallesi sakinleri adına açıklama yapan Uğurcan Küçükala konuşmasında “Öncelikle sağlığımıza sahip çıkmak için buraya toplanmış bütün komşularımıza ve katılanlara teşekkür ediyorum. Buraya toplanmamız, arkamızda yapımına başlanan baz istasyonunun, mahallemize hatta hiçbir yerleşim yerine yapılmaması içindir. Baz  istasyonları teknolojinin bir gereğidir. Buna karşı çıkmamız mümkün değil. Ancak bu ölçekte, bu büyüklükte bir baz istasyonunun yerleşim yerinin ortasına kurulması mümkün değildir.Bu tür büyük istasyonlara  “MAKROCELL” adı veriliyor ve yerleşim yeri dışına kuruluyor.Bakın bu büyüklükte baz istasyonunu nerede görüyoruz : Oyuktepe’de var,yakınında  yerleşim yok. Katrancı- Günlüklü arasında ormanın içinde var. Yine yakınında yerleşim yok. Burada ise 40-50 metre yakınında evler var.Bu, açık açık insan sağlığı ile oynamaktır. Ne yazık ki paragöz şirketler ve arazi sahipleri insan sağlığını hiçe sayarak böyle bir inşaata başlamışlardır. En üzücü olan da burayı baz  istasyonu şirketlerine kiralayanların da aynı mahallede oturmaları ve onların da sağlığının tehdit edilmesidir. Değerli komşularımız hepimiz bu istasyonun buraya kurulmaması için mücadele etmeliyiz. Bunun için ilgili yetkili kim varsa  kapısını çalıp derdimizi hep birlikte anlatacağız. Yasalar çerçevesinde bütün hukuki ve demokratik haklarımızı kullanacağız. Bu istasyonu yaptırmayacağız. Ama öncelikle şirket yetkilileri ve arazi sahiplerine buradan seslenmek istiyoruz. Sizin de çorunuz çocuğunuz var. Vicdanlarınıza sesleniyoruz. Bu istasyonu yerleşim yeri dışına taşıyınız. Değerli basın mensupları; Bu yaptığımız açıklama bu konudaki mücadelemizin başlangıcı. Önümüzdeki günlerde Sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, siyasi partilere gidip derdimizi anlatacağız. Sizlere de bizim sesimizin duyulmasında gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ediyoruz. Katılan herkese  şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Mahallelerinde bu tip baz istasyonunun kurulmasına karşı olduklarını ifade eden Tuzla Mahallesi Muhtarı Bekir Çalış, “Tuzla Mahallesi Fethiye’nin nüfus bakımından en büyük mahallesi. Mahallemizin tam ortasına bu tür istasyonun yapılmasına karşıyız. Burası bu tür istasyon yapımına müsait de değil. Bu istasyonun yapılacağını duyduğumuz ilk andan bu yana tüm gerekli mercilere şikayetlerimizi ilettik. Kaymakamımız Eyüp Fırat’a da şikayetlerimizi dile getirdik ve bizlere “Halkımız istemiyor ise o istasyon oraya kurulmaz” dedi. Halkımız da buraya baz istasyonu kurulmasına karşı” diye konuştu. Yerleşim alanı içerisine bir baz istasyonunun yapılmasının çok saçma olduğunu ifade eden Babataşı Mahallesi Muhtarı Emray Yetim’de  “Vatandaşlar olarak buraya bir baz istasyonunun kurulmasını istemiyoruz. Bu istasyonun yapılmaması için gerekli olan tüm mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu anlamda tüm yetkililerden destek ve yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu. Mahalleye yapılmakta olan istasyonun diğerlerine göre daha büyük ve güçlü olduğunu ifade eden Osman Denizli isimli vatandaş ise, “Mahallemizin ihtiyacını karşılayacak baz istasyonları, zaten mahallemizde mevcut. Bu baz istasyonu ise, diğer baz istasyonlarından oldukça büyük ve daha güçlü. Bu tür istasyonlara Makrosell ismi veriliyor. Bu baz istasyonunun bizim mahallemizde yeri yok. Bunun buraya yapılmaması için tüm mücadelemizi vereceğiz” dedi.

Haber Servisi

 

 

BİR YORUM YAZIN

*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.