Dolar 32,8294
Euro 35,7230
Altın 2.536,42
BİST 10.991,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 34 °C
Az Bulutlu

DP Lideri Uysal ve Milletvekili Enginyurt Fethiye’de Üreticiyi Dinledi

29.11.2021
146
A+
A-
DP Lideri Uysal ve Milletvekili Enginyurt Fethiye’de Üreticiyi Dinledi
REKLAM ALANI

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Fethiye’ye gelerek sabahın erken saatlerinde Karaçulah Toptancı Halinde domates üreticileri ile bir araya gelerek, üreticilerin sorunlarını dinlediler.  Milletvekili Cemal Enginyurt, İktidarın üreticiyi tarım politikaları ile her geçen gün borç batağına ittiğini ifade ederekn, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ise, gübre fiyatlarının pahalılığının ve karaborsaya düşme sebebinin AK Parti hükümeti tarafından 7 tane gübre fabrikasını 272 Milyon Dolara özelleştirmesinden kaynaklandığını söyledi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, partisinin Pazar günü yapılan İl Kongresi sonrası Fethiye’ye geldiler. Fethiye’de bir dizi ziyaretler ve çalışmalar yapan genel başkan Uysal ve Ordu Milletvekili Enginyurt, Fethiye’de ilk olarak domates üreticileri ile bir araya geldi. Sabahın erken saatlerinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Karaçulha Yaş sebze ve Meyve Toptancı Halindeki üreticileri ziyaret eden Uysal ve Enginyurt, üreticilerle birlikte çay ve simit ile kahvaltı yaptılar. Programa Demokrat Parti Muğla İl Başkanı Zekai Alper ve ilçe başkanları ile birlikte Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Sadet Kansız ve vatandaşlar da eşlik ettiler.

Ziyarette ilk olarak üreticilerin sorunlarını dinleyen Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, iktidara Fethiye’den çağrıda bulunarak, “Vatandaşın arasına girin. Girmiyorsanız da biz vatandaşın içindeyiz. Bizi dinleyin. Her şey konuştuğunuz gibi güllük güneşlik değil. Sokağa inin ve bunu görün” ifadelerinde bulundular.

“Üretici Kan Ağlıyor”

Ülke genelinde hiçbir üreticinin yüzünün gülmediğini ifade eden Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Sayın genel başkanımız Gültekin Uysal ile birlikte dört gündür Ege bölgemizin güzel il ve ilçelerini geziyoruz. Üzüm üreticisini dinledik, kan ağlıyor. Pamuk üreticisi kan ağlıyor. Limon  üreticisi kan ağlıyor. Ve bugün de ülkemizin cennet ilçelerinden Fethiye’de domates üreticisi kardeşlerimizle toptancı halinde bir araya geldik. Onlar da kan ağlıyor. Bir buçuk Liraya domates satmak zorunda bırakılan, ama maliyetleri bunun kat ve kat üstünde bulunan, derdini anlatamayan, anlatamadığı gibi de para kazanamayan çiftçilerimizle karşı karşıya kalmak, onları bu halde dinlemek bizleri üzüyor” dedi.

“Yanlış Politikalarla Ülkemizi Daha da Çıkmaza Sokuyorsunuz”

AK Parti İktidarına ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Karaçulha Toptancı Halinden haykıran DP’li Milletvekili Enginyurt, “ Biz Anadolu’yu gezerken,  iktidara şunu söylemek istiyoruz. Ey hükümet, Ey Cumhurbaşkanı, ey bir ir işe yaramayan Tarım Bakanı biz size çiftçiden haber veriyoruz. Derdini anlatıyoruz. Size ulaşamıyorlar. Bizi dinleyin ve  şu perişan haldeki çiftçiyi dinleyin. Ama nafile. Onların gözleri kör olmuş kulakları duymuyor. Ama biz bıkmadan, usanmadan konuşmaya devam ederek üreticimizin sesi kulağı olmaya devam edeceğiz. 110 TL’lik gübre, 800 TL’ye çıkmış. İlaç yüzde 300 artmış durumda. Akaryakıt ve mazot 9 TL 60 Liraya dayanmış. Bugünden sonra muhtemelen 10 TL’yi geçecek. Ama ülkeyi yönetenler, adeta bizimle kafa buluyor. Halkımız ile kafa buluyor. “İki domates yerine bir domates yiyin” diyerek hem üreticiyi hem de vatandaşı tehdit ediyorlar. Yazıklar olsun bu yönetim düzenine ve yöneticilerine. Halka beş domates yedirin de hem halkımızın karnı doysun, hem de üreticimiz kazansın. Adam bu teklifle sanki Fethiye’li üreticinin işine göz koymuş. Neymiş iki domates yerine bir domates yiyecekmişiz. “Bir kilo et alacağınıza 100 gram yiyin” diyor. “Turfanda sebze sağlığa zararlıdır, yemeseniz de olur” diyor. Ey AKP Milletvekili, sağlığa zararlı olan tek bir şey var. Oda sensin ve gideceksin İnşallah. “EY AKP’liler reise sahip çıkın” diyorlar. “Dış güçler saldırıyor. Dış güçlere karşı Tayyip Erdoğan’ı koruyun. Gerekirse hoşaf için” diyorlar. Bu sözü 10 Milyonluk sarayında oturup, 5 Milyonluk arabaya binip, hoşafı çıkmış millete , “Hoşaf İçin” diyor. Yazıklar olsun senin adamlığına” ifadelerinde bulundu.

“Milletimiz Korkutuluyor”

Ülke genelinde milletin korkutulduğundan dolayı yapılan yanlışlara karşı ses çıkaramadığını iddia eden Enginyurt, “Üretici sesini çıkarmıyor. Aman başıma bir iş gelir diye susuyor. Zaten geçinemiyorum, bana biri gelir bir şey sorar başım ağrır diyor üretici. Ne yazık ki üreticimiz ve milletimiz korkutulmuş ve sindirilmiş. Tarım Bakanı, “Çiftçi zarar etmiyor. Çiftçinin yüzü gülüyor. Bizim üreticimiz memnun. Muhalefet yalan konuşuyor” diyor. Ona Tarım Bakanı demek için de bin şahit lazım ama. Ey Tarım Bakanı zerre kadar yüreğin var ise, bu sözünü Fethiye’ye gel ve domates üreticisinin yüzüne karşı söyle. Hodri meydan. Ama Allah izin verdiği taktirde biz, cesareti bulaşıcı hale getireceğiz. Biz cesurlar hareketiyiz. Sayın Genel Başkanımız Gültekin Uysal ile birlikte o Meclis de iki milletvekili olarak sizin sesiniz, kulağınız olmaya devam edeceğiz. Sizin hakkınızı fitil fitil savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Bereketli Topraklarımızın Değerini Bilelim”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Milletimizin  iradesi Ankara’nın  karanlık  denizlerinde kaybolmuş durumda. Yetki verdiğiniz kimselerin, temsil ettiği kitlelerin hak ve hukuku yerine, başkalarının hak ve hukukunu koruduğunu görüyoruz. O  açıdan siyasetin tıkandığı  böyle bir dönemde yeniden, milletimizde güç arıyoruz. Derdimizi sizlere, sizlerin derdini de buradan alarak, bulduğumuz her milletin kürsüsünde, bütün bu ızdırapları, beklentileri ve özlemleri de ifade etmeye çalışıyoruz. Konuştuğumuz tüm problemlere bir gün içerisinde gelmedik. Bilerek ve isteyerek Türkiye’ye dışarıdan dayatılan bir zokayı, bu ülkeyi yönetenler yuttu. Birileri ambalajlanmış güzel sözlerle, programlarla, reform diyerek, değişim ve dönüşüm diyerek 80 yıllık Cumhuriyet tarihinin bütün iktisadi alt yapısını tavsiye etmek adına bir program uyguladı. Bu programı uygulamaya da tarım sektöründen başladılar. Birkaç gündür yazılı ve görsel basında görmüşsünüzdür. Türk kökenli ama, Türk düşmanı Türkiye muhalifi Cem Özdemir diye Yeşililer Partisinin bir milletvekili var. Almanya’da Tarım Bakanı atandı. Zannediyoruz ki gelişmiş Batıda tarımı falan tavsiye etti. Öyle bir şey yok. Hele hele şu salgın dönemi, tüm Dünya ilkelerinde tarımı herkes yeniden keşfediyor. Bereketli arazilerini yeniden değerlendirmeye çalışıyor. Ama biz öyle yapmıyoruz. Bilerek ve isteyerek uygulanan politikalarla Türkiye’de tarım geri geri gidiyor. Cennet ilçemiz Fethiye’nin toprakları da ülkemizin en verimli toprakları arasında yer alıyor. Bu verimli topraklarda Fethiye’li üreticimiz ürettiği mahsulün para etmediğini haykırıyorsa, Anadolu’nun kıraç topraklarındaki  üreticimiz ne haldedir kim bilir?” dedi.

“Ziraat Bankası Zarara Sokuldu”

Çiftçinin gübre alamamaktan dolayı yakındığını belirten DP lideri Uysal, “AK Parti hükümeti yanlış politikalarla bu ülkenin bu seviyeye gelmesini başardı. Her yerde olduğu gibi Fethiye’li üretici kardeşlerim de gübre fiyatlarının pahalılığından ve bulamadıklarından yakınıyor. AK Parti hükümeti, 7 tane gübre fabrikasını 272 Milyon Dolara özelleştirdiler. Bütün girdiyi ithal hale getirdiler. Şimdi de özellikle son 10 gündür yaşanan Türk Lirasının değersizleşmesini bile, nerdeyse memlekette “İyi bir şey oluyor” diyerek pazarlamaya gayret ediyorlar. Birileri Türkiye’de insanlar alın terinin karşılığını alamasınlar istiyor. Metropollere göç etsinler. Sosyal yardım ağı ile nefes alıp verebilecek kadar yaşasınlar isteniyor. Tabiki sandıkta da sadakatlerini göstersinler isteniyor” Demokrat Partinin kuruluşundan bu yana köylünün ve milletin partisi olarak adlandırıldığını ve bununla da gurur duyduklarını belirten Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Bugün değişen bir dünya var ve yeniden Türk tarımını zirveye taşıyacak. Tarımdan başlayarak Türk ekonomisini hem üreten, sadece ürettiği ile kalmayan yurt dışından bu ilkenin zenginliğini arttıracak, refah transfer edecek bir ekonomik modele geçirmek zorundayız. Bunu dün yaptık Bugün de yapabiliriz. Bilerek ve isteyerek bu ülkede tarım kitlerinden başladılar özelleştirmeye. Gübre fabrikalarından başladılar özelleştirmeye. En nihayetinde geldik. Türk çiftçisini, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızı finanse etmesi gereken Ziraat Bankası, birileri bir tane büyük Türk Medyasını satın alsın ve iktidarın yandaşı yapsın diye  1 buçuk Milyar  Dolar kredi verdi. Krediyi de tahsil etmek için çok güzel bir düzenbazlık yaptılar. O medya kuruluşunu alan Holdingin İstanbul’un yeni gelişen  bir semtinde golf arazileri var. O arazileri imara açtılar. Dört yüz Milyon Dolar bedel biçtiler. Ve sonrasında da bu arazileri Ziraat Bankasına sattılar. Demokrat Parti olarak seçim beyannamelerimizde de hep belirttik. Çiftçinin bankası Ziraat Bankası varlığının yüzde 80’ini yine çiftçi için kullanacak. Esnafın ve tüccarın bankası Halk Bankası önceliklerle esnafın kobilerinde kullanacak. Bunu açık yüreklilikle ifade ediyoruz. Elbette bu yanlışı yapanlardan da hesabını bir bir soracağız” ifadelerinde bulundu.

“Tüm Yetkiye Rağmen Beceremediler”

AK Parti hükümetinin yanlışlardan bir an önce dönmesi için acilen vatandaşın önüne sandık koyması gerektiğini belirten Uysal, “Önümüzde bir tercih var. Bu millet, mevcut iktidara Tayyip beye mazaret bırakmayacak ölçüde yetki istedi ve yetki verdiniz. “Yetki yetmiyor bana, Anayasa’yı değiştirmem lazım” dediler bu yetkiyi de verdiniz. Bu da yetmedi.Yetkiyi tam verdiniz ve yönetim anlayışları ile bizi yardan aşağı uçuracak duruma getirdiler. Bu tüm yetkileri vermenize rağmen hala daha mazeret üretiyorlar.Artık beceremiyorlar. Bunun kanıtını da gösterdiler” dedi.  Haber-Hakan AYKIRI

REKLAM ALANI
Haberci İki