ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla °C

Covid-19 Çin – Fethiye dostluğunu bozamaz

23.07.2020
359
A+
A-

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede yayın yapan Çin radyo istasyonu CRI’nin (China Radio International) yetkilisi Yan Wei Fethiye Belediyesi’ne bir ziyarette bulundu.

Çinli gazeteci Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ile CRI adına bir de röportaj yaptı.

Görüşmede Çinli medya mensubunun sorularını cevaplayan Belediye Başkanı Alim Karaca “Covid-19 salgını öncesinde Fethiye’ye onbinlerce Çinli turist geldiğini, fakat tüm dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle uluslararası seyahatlerin kesilmesinin Fethiye’yi de olumsuz yönde etkilediğini” söyledi.

Alim Karaca; “Fethiye’nin binlerce yıl önceye giden bir geçmişi var. Fethiye turizmi sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değil. Bölgemizde pekçok antik kent, çeşitli ören yerleri mevcut. O yüzden Fethiye’nin kültürel, tarihsel ve coğrafi anlamda büyük önemi var. Yerli ve yabancı turistlerin Fethiye’ye gelmeleri için birçok neden söyleyebiliriz.” dedi.

 

ÇİNLİ TURİSTLERİN TEKRAR FETHİYE’YE GELMELİ

Çinli gazeteci Yan Wei’nin “Çinli turistlerin tekrar Fethiye’ye gelmeye başlamaları için neler yapılabileceği” yönündeki sorusuna Belediye Başkanı Alim Karaca özetle; “Herşeyden önce şunu söylemek isterim ki, Covid-19 salgını Fethiye ile Çin arasında kurulan dostluk köprüsünü yıkamaz. Salgın öncesinde onbinlerce Çinli misafiri burada ağırlamaktan onur duyduk. Bölgemize en çok gelen turistler İngiliz olmakla beraber, Fethiye olarak farklı alternatifler de yaratmak zorundayız. Bu anlamda biz Çinli misafirlerimizi çok sevdik, görünen o ki onlar da bizi ve Fethiye’mizi çok sevdiler.

Salgın şu sıralarda tüm dünyada hafiflemiş gibi görünüyor. Ancak bu durum hiçkimseyi yanıltmasın. Tedbirlerin gevşemesi yeni bir dalgaya sebep olabilir.

Bizler Fethiye’de hem Belediye olarak, hem Kaymakamlık, Ticaret Odası, Otelciler Birliği gibi kurum kuruluşlar olarak üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Otellerde, havuzlarda, plajlarda, teknelerde, lokantalarda vs. alınan ve ciddiyetle uygulanan ekstra tedbirler var. Bu tedbirler sayesinde hem Muğla ili geneli, hem de Fethiye pozitif Covid-19 vakaları anlamında son derece güvenli yerler. Tabii ki bunda en önemli etken, resmi kuruluşların uygulamaya koyduğu tedbirler kadar, bu tedbirlere hassasiyetle uyan halkımızın gösterdiği hassasiyet. Fethiye’de yaşayan vatandaşlarımız ve burada yerleşik yabancı dostlarımız bu mücadele sırasında bize müthiş destek oldular. Kendilerine gösterdikleri hassasiyetten ötürü bir kez daha teşekkür ederim.” şeklinde cevapladı.

 

ÇİNLİ YETKİLİLERE VE GAZETECİLERE DAVET

Belediye Başkanı Alim Karaca ayrıca “geçtiğimiz günlerde Covid-19’a karşı alınan önlemleri ve bölgenin güzelliklerini yerinde görmek üzere bir grup İngiliz medya mensubunu Fethiye’ye davet ettiklerini, aynı şekilde China Radio International (CRI) aracılığıyla bir grup Çinli gazeteciyi, televizyoncuyu Fethiye’ye davet etmek istediklerini, Çinli turistleri sağlıklı bir biçimde en kısa zamanda tekrar Fethiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını” söyledi.

Alim Karaca son olarak, Dalaman havaalanı ile Çin’in Chengdu şehri arasında direkt uçuşların başlaması, Çin’in Fethiye’de bir turizm ofisi açması, Çin’in Türkiye’deki diplomatik, ticari ve kültürel  temsilcilerinin Fethiye’yi sık sık ziyaret etmeleri gibi somut adımlar sayesinde Çin ile Fethiye arasında mevcut dostluk köprüsünün daha da güçlendirilebileceğinin ve bunun her iki taraf için de ekonomik kazanımlar sağlayacağının altını çizdi.

CRI (China Radio International) müzik ve haber kanalı Fethiye’de FM 88.00 frekansından dinlenebiliyor.

BİR YORUM YAZIN

*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.