Dolar 32,8294
Euro 35,7230
Altın 2.536,42
BİST 10.991,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 34 °C
Az Bulutlu

Büyükşehir Belediyesi İddialara Yanıt Verdi

07.09.2022
144
A+
A-
Büyükşehir Belediyesi İddialara Yanıt Verdi
REKLAM ALANI

Büyükşehir Belediyesi İddialara Yanıt Verdi

Büyükşehir Belediyemiz Muğla Kent Belleği Merkezi İnşaatı ile ilgili kamuoyunda yer alan iddialara yönelik cevap verme gereği doğmuştur.

Söz konusu tesisin inşa edildiği 1133 ada 4 parselde iddia edildiği gibi kamulaştırma işlemi tesis edilmemiş, mülk sahipleriyle karşılıklı anlaşmak suretiyle büyükşehir belediyemizce taşınmazlar satın alınmıştır. Ayrıca bu alanla ilgili mülk sahiplerince açılmış tek bir dava bile bulunmamaktadır.

İnşaat süresince yapılan iş artışı yüklenici firma ile karşılıklı imza altına alınarak onaylanan ve resmi belge niteliği taşıyan Mukayeseli Keşif İcmaline göre iddia edildiği gibi %40 değil %9,57’dir.

Tesisimizin yüklenici firma kaynaklı gecikmelerin önüne geçilerek bir an evvel bitirilmesi ve kullanıma sunulabilmesi amacıyla 24 Ekim 2019’da yüklenici firmaya işi 29 Şubat 2020 tarihine kadar tamamlayarak geçici kabul yapılacak hale getirmesi için resmi tebligatta bulunulmuştur. Ancak yüklenici sözleşme hükümlerine göre yükümlüklerini yerine getirmediğinden sözleşme feshedilmek durumunda kalınmıştır. Ayrıca mevzuat gereği sözleşmenin gereklerini yerine getirmediği için yüklenici firmanın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2 yıl Kamu ihalelerine katılması yasaklanmıştır.

Yüklenici firmanın fesihle ilgili Büyükşehir Belediyemiz aleyhine açmış olduğu davanın sonucunda Muğla 2. Asliye Hukuk Mahkemesi 4 Ocak 2022 tarihinde davanın reddine karar vererek yapmış olduğumuz fesih işlemlerini hukuka uygun bulmuştur.  Yani işletilen süreç ve yapılan işlemler Mahkeme ve Bakanlıkça doğru ve uygun olarak tasdik edilmiştir.

Yine yargı ara kararı doğrultusunda işin devamı için ihale yapılabileceğine yönelik bir engel olmadığından 2 kez ihale gerçekleştirilmiş ancak rekabet koşullarını sağlayacak şekilde yeterli sayıda yüklenici katılım sağlamadığından ihaleler iptal edilmiştir. 20.11.2019 tarihinde T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yazısına istinaden “Müze” ismi değiştirilerek, “Kent Belleği Merkezi” yapılmıştır.

Sonuç olarak; Muğla Kent Belleği Merkezi inşaatıyla ilgili yaşanan süreç son derece şeffaf ve yargı kararlarından da anlaşılacağı üzere hukuki zemine oturan uygulamalarla işlemiştir.  Yüklenicilerin hangi nedenlerle yeni açılan ihalelere giremediğinin takdirini ise değerli kamuoyuna bırakıyoruz.

Büyükşehir Belediyesi olarak tüm yatırım ve projelerimizde vatandaşlarımızın bir kuruşunun dahi hesabını verebilecek şekilde ciddiyetle ve özveriyle çalışıyoruz.  Ayrıca kamu menfaatlerinin korunmasına yönelik çalışmaya devam edeceğimizin bilinmesini ister saygılar sunarız.

REKLAM ALANI
Haberci İki