Dolar 32,8294
Euro 35,7230
Altın 2.536,42
BİST 10.991,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 34 °C
Az Bulutlu

BAŞKAN KARAYİĞİT’TEN SERT AÇIKLAMA

30.07.2021
204
A+
A-
BAŞKAN KARAYİĞİT’TEN SERT AÇIKLAMA
REKLAM ALANI

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği Başkanlığı tarafından üreticilere, “İkinci ürün ekmeyi düşünen çiftçilerimize yeterli derecede su verilemeyeceği görülmektedir. Bu nedenle ikinci ürün dikiminin yapılmaması, yeterli su imkanlarının sağlanamayacağından üzücü sonuçların yaşanmaması adına öneride bulunuyoruz”  içerikli mesajına sert tepki göstererek, “Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği Başkanlığı önce kendi asli görevlerini  yerine getirsin. Konya Ovası ile Fethiye’yi karıştırmasınlar. Üreticiye engel olmak yerine destek olsunlar” dedi. Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlere üreticilere, “İkinci ürün ekmeyi düşünen çiftçilerimize yeterli derecede su verilemeyeceği görülmektedir. Bu nedenle ikinci ürün dikiminin yapılmaması, yeterli su imkanlarının sağlanamayacağından üzücü sonuçların yaşanmaması adına öneride bulunuyoruz”  içerikli bir mesaj gönderilmişti. Mesaja ilişkin Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, sessizliğini bozarak “Üreticilerimiz ikinci ekimini yapacakalardır. Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği üreticilerin ekmeğine engel olacağına, kendi görevlerini yerine getirsinler ve üreticiye destek olsunlar” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de Bu Mesajın Bir Örneği Görülmemiştir”

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği Başkanlığı tarafından çiftçilerimize, “İkinci ürün ekmeyi düşünen çiftçilerimize yeterli derecede su verilemeyeceği görülmektedir. Bu nedenle ikinci ürün dikiminin yapılmaması, yeterli su imkanlarının sağlanamayacağından üzücü sonuçların yaşanmaması adına öneride bulunuyoruz”  diyerek bir mesaj geldi. Bu mesaj tamam. Sorunu üreticiye aktardın diyelim. Ama benim üreticimin içerisinde icar araziye ekim yapan da var. Bu üreticilerimiz gelmiş bir başkasının yerini kiralamış çift ekim için. İcar parasını da peşin ödemiş. Şimdi soruyorum, Bu üretici parasını peşin vererek icarladığı, her konuda hazırlığını yaptığı zamanda nasıl oluyor da ikinci ekim yapılamıyor. Üreticinin durumu zaten ortamda. Kıt kanaat geçimini sağlayan üreticiden nasıl oluyor da ikinci ekimin yapılmaması isteniyor. Türkiye’de bunun bir örneği görülmemiştir” ifadelerinde bulundu.

“Sulama Birliği Önce Kendi Görevini Yerine Getirsin”

Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği Başkanlığını görevini yapmaya davet eden Karayiğit, “Yanıklar Mahallesinden Çatalarık Mahallesine olan bölgeye kadar açık kanal ile sulama suyu dağıtılıyor. Üreticiye böyle bir mesaj atacağına sen önce görevini yerine getir. Bu açık kanalda dağıtılan suyu kapalı ortama getir ve önce suyun buharlaşmasını engelle. Yine bu bölgede betonu dökülmemiş sulama arıkları var. O bölgedeki üreticiler her yıl bu arıkları kendi imkanları ile temizliyor ve arazilerine suyu getiriyorlar. Sonra da durup, bir hizmet getirmişler gibi, üreticiden ekim başına dönüme 70 TL se kullanma bedeli kesiyorlar. Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği Başkanlığı öncelikle suyun boşa gitmemesi için çalışmaları gerçekleştirsin. Görevini yapmıyorlar ve fatura üreticiye kesiliyor. Fethiye Ziraat Odası olarak biz bu mesajı kabul etmiyoruz ve tanımıyoruz” dedi.

“Üreticiye Engel Olmak Yerine Destek Olun”

Çiftçilere gönderilen bu mesajın takipçisi olduklarını da belirten Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Bu mesajın gelmesi itibari ile birlikte konu hakkında bölge Milletvekillerimize ve TÜZOB Başkanımıza da ilettik. Mağduriyetimizi dile getirdim. İnşallah bir an önce üreticiye kesilen bu fatura kaldırılır. Şunu inkar etmiyorum. Elbette kırsal bölgelerde su sıkıntısı yaşanıyor ve kuraklık var. Ama Fethiye’de böyle bir kriz yok. Fethiye’nin bir çok bölgesinde5 metrenin altında su var. Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği Başkanlığı bu mesajı göndereceğine gidip görevini yapsın ve kuyuları açsın. Belirttiğim gibi Fethiye’nin 5 metre altından su çıkar. Konya Ovasındaki gibi gelişi güzel kuyuların açılmasına da karşıyız. Ama yine tekrar belirtiyorum Fethiye-Seydikemer Sulama Birliği Başkanlığının hizmetini yerine getirmiyor. Ve bu gönderilen mesajı da biz tanımıyoruz ve üreticilerimiz ikinci ekimini de yapacaktır” şeklinde konuştu.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

 

REKLAM ALANI
Haberci İki